23 Ekim 2020 Cuma

Blogger Tema

Blogger Tema Yükleme

Blogger ile yerleşik tema tasarımlarını kullanabilir, satın aldığınız ya da kendinizin geliştirdiği bir temayı yükleyebilirsiniz. Tema Bul olarak sizlere ücretsiz ve telif hakkı içermeyen pek çok Blogger teması sunmaktayız. Blogger bazılarımız için hala bir tutku olmayı sürdürmekte ve biz de istedik ki Blogger'ı merak edenlere Blogger nasıl kurulur, tema nasıl yüklenir bu yazımızda anlatalım. Öncelikle oldukça Blogger kurulumu ve tema yükleme işi son derece basit, bu konuda bir şüpheniz olmasın. 
UYARI: Tıpkı WordPress temalarında olduğu gibi, çeşitli internet sitelerinde bulunan ücretsiz Blogger temalarını kullanma konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bunlar, diğer sitelere kötü amaçlı yazılım veya spam bağlantıları da içerebilir. Ne yazık ki, WordPress'in aksine, Blogger temaların hususi olarak dağıtıldığı resmi bir sitesi yoktur, bu nedenle güvenilir temalar için %100 güvenli kaynak yoktur. Tema Bul olarak sizlere en güvenilir temaları sunmaya çalıştığımızı belirtelim. 
Uyarılarımızdan sonra Blogger'ı sıfırdan kurup, bir tema yükleyelim!

1. Blogger’a giriş yapın ve Blogger kontrol paneline girişte bir blog adı belirleyelim ve 'sonraki' butonuna tıklayalım.

2. Açılan kısımda Blogger adresimizi yazalım ve 'kaydet' butonuna tıklayalım. Küçük bir hatırlatma: Buradaki domain .blogspot.com uzantılı gördüğünüz gibi. Siz Blogger siteniz için özel bir domain satın alıp, daha sonra kurduğunuz siteye bağlayabilirsiniz. Kısaca aaa .blogspot.com yerine aaa. com şeklinde bir site adresine sahip olabilirsiniz.
3. Evet artık Blogger kurulumunu gerçekleştirdik. Aşağıdaki görsel karşımıza çıktı. Şu an herhangi bir tema kurulmamış halde olup, dilerseniz default olarak bu şekilde devam ayarlamalar yapıp, yeni yayın hayatınıza başlayabilirsiniz. Ancak biz bir de tema kuralım diyoruz. O halde 'tema' sekmesine tıklayalım.

4. Şu an bir adet default tema yüklü gördüğünüz gibi. Özelleştir kısmının yanındaki simgeye tıklıyoruz. Ardından aşağı doğru açılan kısımdan 'geri yükle' sekmesine tıklıyoruz.
5. Bizden tema seçmemiz istenecek. Tema Bul aracılığıyla bir tema indirmiştik. İndirilen dosyanın içerisinde .xml uzantılı dosyayı seçip 'tamam' diyoruz. 
6. Artık temamız da yüklendi. Şimdi 'blogu görüntüle' sekmesine tıklayarak, sitemizin yeni temasını kontrol edelim. 

Temamız sorunsuz olarak yüklendi. Şimdilik bu kısımda anlatacaklarımız bu kadar. Bundan sonraki yazımızda kurduğumuz temayı düzenlemeyi anlatacağız. Görüşmek üzere =)
0 yorum: