1 Kasım 2020 Pazar

 

WordPress Tema Bulma

Bilindiği üzere binlerce (10.000'den fazla) WordPress teması var piyasada. O kadar çok ki, sizin için en doğru WordPress tema bulma işlemi günlerinizi alabilir. Öyleyse siteniz için mükemmel olanı bulmak için  bu seçenekleri daraltmalısınız, peki nasıl? Doğru bir WordPress teması bulma kesinlikle önemlidir. Doğru tema; içeriğinize canlılık katmalı, mobil uyumlu olmalı ve aynı zamanda çok çok çok hızlı olmalıdır. Bu kriterler çok genel maalesef. Ve yine bu özelliklere haiz pek çok tema var ve hala WordPress tema sizler için ürkütücü bir süreç... Bir tema satın almadan veya zamanınızı bir temayı özelleştirmeye ayırmadan önce, mükemmel bir WordPress temasını seçme konusunda bu yapılacaklar ve yapılmayacaklar listemizi okumanızı tavsiye ederiz. Hadi başlayalım!

İstediğiniz özelliklerin bir listesini önceden hazırlayın: Bir WordPress tema seçmeden önce, hangi özelliklerin gerekli olduğunu ve hangileri olmadan da yaşayabileceğinizi belirlemek kesinlikle önemlidir. Ücretsiz Bir WordPress teması, çeviriye hazır olma ve esnek bir başlığa izin verme gibi istediğiniz belirli özelliklere göre aramak işinizi kolaylaştıracaktır. Bir seçim yapmadan önce tasarımın akılda tutulması önemlidir. Örneğin, sitenizin bir sütun mu yoksa birden çok sütun mu olmasını istediğinizi bilmeye hazırlıklı olmalısınız.
Şişirilmiş bir tema seçmeyin: Zengin özelliklere sahip bir WordPress tema güzel olabilir, ancak site performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Kendinizi harika olduğunu düşündüğünüz her özelliği yüklemeye karşı koyduğunuzdan emin olun. Süslü müzik çalarlar veya oyunlar, site performansını düşürebilirler. Ayrıca, geliştiriciler genellikle bu özellikler için internette buldukları kodu kullanırlar ve bu nedenle, bir siteyi güvenli tutmaya odaklanmak yerine belirli bir işlevi yerine getirmeye odaklandıkları için güvenlik açısından zayıf noktalar oluştururlar.

Mobil uyumlu bir tema seçin: Sitenizi yalnızca bir dizüstü bilgisayarda değil, aynı zamanda birden çok cihazda kullanımı son derece kolay hale getirmek anlamına gelir. Bu, mobil cihazla uyumlu olduğu ve gezinmesi kolay menülere ve farklı eklentilere sahip olduğu anlamına gelir. Değişken site ızgarası ve masaüstü olmayan cihazlara çevrilebilecek esnek görüntüler gibi özellikleri arayın. Mobil uyumlu bir WordPress temaya örnek olarak, herhangi bir kesinti olmadan bir mobil cihazda kolayca tercüme edilebilen bir tema diye hayal edin.

Tema rengini önemseyin: Unutmayın, çevrimiçi pazarlamanın çoğu görsel görünüme dayalıdır ve renkler de marka bilinirliğini artırır. Bir logonuz varsa, o logonun renk şemasına uymaya çalışın. Zihinsel etikinliklere-renklere önem vermeniz, WordPress sitenizi akılda kalıcı olmasına katkı sağşlayacaktır. WordPress, doğrudan dosyaya girerek veya özel CSS girerek bir temanın renkleri dahil görünümünü değiştirmeyi çok kolaylaştırır. Karanlık ve aydınlık arasında karar vermeye çalışıyorsanız, site ziyaretçilerinin daha açık renkli manzaraları tercih ettiklerinin istatistiksel olarak gösterildiğini unutmayın. Karanlık bir web sitesi tasarımı mutlak bir yanlış olmasa da, karanlık tarafı tercih ederseniz, okunabilirliği ve daha geleneksel tasarım öğeleri fırsatını azalttığınızı bilin.Premium bir tema satın almayı düşünün: Ücretsiz WordPress temaları, elbette bütçe konusunda problem yaşayanlar için kurtarıcıdır. Ancak WordPress temalarının ücretsiz olması ne mükemmel ne de berbat anlamına gelmektedir. Bazen seçtiğiniz ücretsiz WordPress tema güncelleme desteğine sahip olmayabilir. Ya da destek sağlanmayabilir. Sırf bu sebeplerden dolayı maalesef WordPress temanızdan vazgeçebilirsiniz. 


Okunması zor yazı tipine sahip bir tema seçmeyin: İyi bir tema ne çok klişe ne de çok karmaşık yazı tiplerine sahip olamaz. Kullanıcılar sitenize girdiğinde aradıklarını bulmaları ne kadar önemliyse, bulduklarını okuyabilmeleri ve diğer sayfalarınızda gezinebilmeleri de o kadar önemlidir. SEO açısından da bir internet sitesi muhakkak okunaklı olmalıdır. 

Temayı test edin: Hem yukarıda saydığımız özellikler hem de diğer özellikler açısından bir WordPress temayı satın almadan önce bir uygulama ile test edin. Örneğin Wordpress temanın; hızını, mobil uyumluluğunu satın alım aşamasından önce birden fazla cihazda test edin. 

0 yorum: